i-tłumaczenia

Blog o podróżach, językach i ciekawostkach ze świata

Inne

Atrakcje w Janowie Lubelskim. Co warto tu zobaczyć?

Położony w południowo-wschodniej części Polski Janów Lubelski jest miastem o wielu ciekawych atrakcjach. Co warto tam zobaczyć? Oto lista najciekawszych atrakcji w Janowie Lubelskim!

Janów Lubelski oferuje szeroką gamę atrakcji przeznaczonych zarówno dla amatorów zwiedzania i poznawania fascynujących historii, jak i dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Wypoczynek w Janowie będzie również kapitalnym pomysłem dla całej rodziny. Sprawdź wyselekcjonowane przez nas atrakcje!

 

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej

Jednym z najważniejszych zabytków w Janowie Lubelskim jest Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej. Zostało ono wzniesione w latach 1694–1769 – początkowo jako zakon dominikanów.

 

Kościół św. Jana Chrzciciela znajdujący się na terenie sanktuarium prezentuje obraz Matki Bożej Różańcowej, który przez wierzących uznawany jest za cudowny.

 

Na terenie kompleksu znajduje się również dzwonnica pełniąca funkcję bramy.

 

Najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w Janowie Lubelskim znajduje się najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki. Został wzniesiony w 1818 roku. Niedaleko niego rozciąga się park miejski, który jest jednym z pierwszych, jaki powstał na terenie Królestwa Polskiego.

 

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

Placówka jest poświęcona tematyce regionalne i prezentuje interesujące eksponaty oraz historie związane z miastem i regionem. Janów Lubelski przed laty był miejscem stykania się wielu kultur, między innym polskiej, ukraińskiej, żydowskiej, wołoskiej, co widoczne jest w jego lokalnych tradycjach, zbytkach.

 

Aby dowiedzieć się więcej o dziejach miasta, warto odwiedzić Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. Aktualnie znajduje się ono w budynku Starego Więzienia.

 

Skansen Kolei Leśnej

Muzeum Skansen Kolei Leśnej pełni jednocześnie rolę skansenu techniki. To znajdujące się na przedmieściach miasta Muzeum zostało otwarte 2000 roku i obecnie gromadzi ono ciekawe eksponaty związane z działaniem Kolei Leśnej w Lasach Janowskich, która w latach 90. służyła w okolicy.

 

Na terenie skansenu można zobaczyć między innymi spalinowóz WLs50 i parowóz Las47, a także różnorodne wagony. To nie lada gratka dla dzieci!

 

Zalew Janowski

Jedną z największych atrakcji Janowa Lubelskiego dla amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu jest Zalew Janowski. To sztuczny zbiornik wodny, którego powierzchnia wynosi około 40 hektarów.

 

Nad Zalewem Janowskim można spędzić czas na wiele sposobów, między innymi wypoczywać na plaży, pływać w wodzie, wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem. Dostępne są również atrakcje jak kajaki czy rowerki wodne. To mnóstwo ciekawych propozycji przeznaczonych zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.

 

Porytowe Wzgórze

To miejsce bitwy partyzanckiej, która odbywał się w 1944 roku. Była ona największą bitwą partyzancką na polskich ziemiach waz z wojskami niemieckimi. Szacuje się, że oddziały partyzanckie liczyły około 3 tysięcy żołnierzy, natomiast strona niemiecka około 30 tysięcy żołnierzy.

 

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Dla amatorów spędzania czasu na świeżym powietrzu doskonałym miejscem do wypoczynku jest także Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. Wytyczone w nim ścieżki zapraszają do spacerowania, jeżdżenia na rowerze, podglądania zwierząt.

 

Stadniny koni

Na szczególną uwagę zasługuje ostoja konika Biłgorajskiego znajdująca się w Szklarni. Można tam zobaczyć te wyjątkowe konie, które są potomkami dawnych tarpanów. Stado liczy sobie kilkadziesiąt sztuk.

 

To tylko wybrane atrakcje, jakie czekają w malowniczym Janowie Lubelskim. Warto więc zapoznać się z jego zachwycającymi zakątkami, które mogą przypaść do gustu każdemu!