i-tłumaczenia

Blog o podróżach, językach i ciekawostkach ze świata

Czy warto wyjechać do pracy do Anglii?
Angielski

Czy warto wyjechać do pracy do Anglii?

Warunki życia w Polsce zdecydowanie nie zachęcają do zamieszkania w niej na stałe. Ludzie uciekają z tego kraju, by dać sobie szansę na lepszy i przyjemniejszy byt. O ile osoby starsze przywykły już do niskich zarobków, tak młodzież ma o wiele większe ambicje i zwykle większe potrzeby. A do spełnienia swoich celów potrzebuje dużych pieniędzy, których w Polsce raczej nie da się zarobić. Z tego powodu emigracja wciąż jest na porządku dziennym. Młodzi Polacy bardzo często decydują się na wyjazdy zagraniczne. Początkowo robią to z myślą, by spędzić w obcym kraju parę miesięcy i trochę sobie dorobić. A później nierzadko jednak pozostają na obczyźnie. Najchętniej udają się do Holandii, Niemiec oraz Anglii. Czy jednak Wielka Brytania jest dobrym miejscem do rozpoczęcia nowej pracy i nowego życia?

Emigracja zarobkowa

Taki wyjazd na pewno ma wiele swoich dobrych stron. Młody człowiek, który się na niego zdecyduje, nagle obróci swoje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Znajdzie się w zupełnie obcym dla niego miejscu, otoczony nieznajomymi ludźmi, kulturą i obyczajami. Zostanie zdany tylko na siebie, odetnie pępowiną i chcąc nie chcąc, będzie musiał nauczyć się samodzielności. Oczywiście w przypadku wyjazdu ze znajomymi bliscy na pewno w razie problemów z chęcią mu pomogą. Ale już nie uda się do rodziców, gdy nagle zabraknie mu pieniędzy czy zostanie wyrzucony z pracy. Taki wyjazd daje cenną lekcję życia młodym osobom. Pokazuje im, jak rzeczywiście wygląda świat i jak należy brać odpowiedzialność za swoje własne czyny i decyzję. Emigracja bywa też wspaniałą przygodą i nawet jeśli jest to przygoda krótkoterminowa, wspomnienia z niej pozostają do końca życia. Jakoś tak jest, że w obcym miejscu człowiek chętniej nawiązuje nowe znajomości. A nierzadko kończą się one przyjaźniami na lata.

Czy warto wyjechać do pracy do Anglii?

Czy warto wyjechać do pracy do Anglii?Warto też obalić kilka mitów, które krążą na temat pracy w Anglii. Nie jest bowiem prawdą, że by wyjechać, trzeba perfekcyjnie znać język angielski. Wystarczy rozejrzeć się po swojej okolicy, aby przekonać się, jak wiele osób decyduje się na takie wyjazdy mimo braku umiejętności porozumiewania się po angielsku. Języka zawsze można zresztą się nauczyć, a najłatwiej o to właśnie w Wielkiej Brytanii. Młodym osobom, które chcą wyjechać za granicę do pracy, bardzo pomagają także agencje pracy działające w Polsce. To olbrzymie korporacje posiadające swoje filie w różnych krajach.

Organizują wyjazdy do pracy w Anglii, przygotowując do nich chętnych i za nich zajmując się wszystkimi formalnościami – ustalaniem miejsca zamieszkania, warunków pracy czy załatwianiem ubezpieczenia. Na pewno warto się do nich zgłosić i przynajmniej sprawdzić ich aktualne propozycje. Zawsze należy jednak samodzielnie dokładnie je przeanalizować, aby później nie okazało się, że praca, która miała być pracą marzeń, tak naprawdę odbywa się w gorszych warunkach i za mniejsze pieniądze niż w Polsce.

Jeśli więc ktoś ma ochotę wyjechać do pracy do Anglii, zdecydowanie powinien dać sobie tę szansę i spróbować swoich sił na obczyźnie. Wiele osób pozostaje już za granicą na stałe. Nawet zwykłe firmy produkcyjne dają ludziom ogromne szanse rozwoju – zwykły szary pracownik może w przeciągu paru miesięcy awansować na team leadera, a później na kierownika czy nawet menadżera działu. Trzeba po prostu czymś się wykazać i pokazać swoje zaangażowanie. Nagroda przyjdzie sama.