i-tłumaczenia

Blog o podróżach, językach i ciekawostkach ze świata

Japoński

Dlaczego Japończycy żyją dłużej?

Według licznych ankiet to właśnie mieszkańcy Japonii żyją zdecydowanie najdłużej w porównaniu do innych nacji. Zazwyczaj chwalą się również lepszym zdrowiem i wyglądem – wystarczy spojrzeć na Japonki w podeszłym wieku, które spokojnie mogłyby stanąć obok polskich nastolatek, a różnica w aparycji nie byłaby wcale duża. W czym tkwi zatem sekret ich długowieczności? Jak należałoby zmienić swoje życie, aby zachować młodość i zdrowie Japończyków?

Dlaczego Japończycy żyją dłużej? Sekret tkwi w diecie

Dlaczego japończycy żyją dłużej?Jak zwykle wszystko zaczyna się od diety. Japończycy przywiązują do niej ogromną wagę, mimo iż nie wydziwiają i nie opierają jadłospisów na wydziwianych drogich produktach. Zdrowe żywienie mają po prostu we krwi, więc nie zmuszają się do jedzenia niskokalorycznych potraw, gdyż są do nich przyzwyczajeni. Najczęściej ich jadłospisy bazują po prostu na ryżu. To jedno z lepszych źródeł łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ryż ma stosunkowo niewiele kalorii, a jeśli właściwie się go ugotuje, potrafi kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość, dzięki czemu doskonale wypełnia żołądek i nasyca apetyt na dłużej. Oczywiście Japończycy nie jedzą ryżu samego. Najczęściej podają go w towarzystwie rozmaitych ryb, które stanowią dla nich główne źródło białka. Chętnie także sięgają po owoce i warzywa. Posiłki podają w małych miseczkach i jedzą regularnie, w żadnym wypadku nie zapychając się słodyczami czy przetworzonymi potrawami. Zwykłe pieczywo mogłoby dla nich nie istnieć!

Japończycy są aktywni

Dla Japończyków aktywność fizyczna jest jednak tak samo ważna jak zdrowy tryb żywienia. Oni po prostu żyją sportem i wykorzystują każdą wolną chwilę, by go uprawiać. Wymówki dla nich nie istnieją. Nawet pracownicy ogromnych korporacji, zajmujący najważniejsze stanowiska i pracujący po kilkanaście godzin na dobę, potrafią wstawać codziennie rano, byleby tylko zdążyć pójść na siłownię lub wykonać godzinny jogging. Aktywny tryb życia prowadzą zresztą nie tylko ludzie młodzi czy w średnim wieku, ale także i doświadczeni seniorzy. Zwykle mają oni więcej czasu na własne przyjemności, więc zamiast marudzić w domu, chodzą na ćwiczenia, uczą się sportów walki albo zaczynają biegać. Popularność aktywności fizycznej widać na każdym kroku. Wśród Japończyków trudno bowiem znaleźć osoby otyłe czy mające chociażby niewielką nadwagę – niemalże wszyscy są szczupli i zgrabni, a jest to efekt zarówno diety, jak i uprawiania sportów.

Na pewno warto wziąć przykład z mieszkańców Japonii i zainspirować się ich trybem życia. Polacy też mogą to zrobić. Nie muszą wcale opierać swoich diet na bezwartościowym pieczywie, tłustych mięsach i gotowych daniach. Mogą małymi kroczkami wprowadzać drobne zmiany do swoich jadłospisów, przyzwyczajając się chociażby do częstszego jedzenia ryb, warzyw i owoców – skarbnicy witamin i minerałów. Nie wolno też zapominać o aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie!