Kraj matrioszek, mimo surowej zimy, kontrowersji politycznych i wszechobecnych kontrastów społecznych, charakteryzuje się także niezwykle różnorodną florą i fauną. Historia regionu odbija się w architekturze jego miast, a bogata i pasjonująca kultura wynika z mieszanki mniejszości narodowych zamieszkujących państwo położone na dwóch kontynentach. Ta wielokulturowość przekłada się na unikatowe zwyczaje, tradycje oraz dziedzictwo kulturowe, które wzbogacają zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Co jednak istotne, Rosjanie niechętnie mówią po angielsku, więc wyjeżdżając do tego kraju warto nauczyć się ich języka.
Czy język rosyjski jest trudny?
Nauka języka rosyjskiego przez przeciętnego Polaka zazwyczaj nie sprawia większych trudności, głównie ze względu na przynależność obu języków do grupy słowiańskiej. Zarówno polski, jak i rosyjski mają podobieństwa w gramatyce, składni oraz słownictwie, co ułatwia jego naukę. Porównując z językiem angielskim, opanowanie rosyjskiego jest często łatwiejsze dla osób mówiących po polsku. Niewielkim kłopotem może się jednak okazać na początku nauki inny alfabet. Mowa o cyrylicy, która jest bardzo charakterystyczna i niekiedy bardzo trudno jest rozszyfrować jaka polska litera kryje się pod rosyjską.
Od czego zacząć naukę języka rosyjskiego?
Proces nauki języka rosyjskiego przebiega tak samo, jak poznawanie innych języków obcych, z tym wyjątkiem, że rozpoczyna się od nauki liter alfabetu. Następnie przechodzi się do opanowania słów i wyrażeń, zgłębiania gramatyki, składni oraz wymowy i akcentu. Całość nauki można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z odpowiednich podręczników i innych pomocy dydaktycznych, bez konieczności uczestniczenia w kursach językowych.
Szybka nauka języka rosyjskiego jest możliwa pod warunkiem sumiennej i regularnej pracy. Ważne jest wykorzystywanie każdej okazji do tego, aby praktykować język rosyjski. Słówka można powtarzać podczas jazdy autem, czy też czekając w kolejce. Dzięki temu można nieustannie podnosić swoje umiejętności językowe.
Cyrylica – charakterystyczny alfabet rosyjski
Język rosyjski, w przeciwieństwie do takich języków jak polski, angielski czy niemiecki, które wykorzystują alfabet łaciński, opiera się na cyrylicy. Litery używane w języku rosyjskim są zupełnie inne od tych, do których większość ludzi jest przyzwyczajona. Alfabet rosyjski zawiera 33 znaki, a polski ma ich 32, co oznacza, że różnica w ich liczbie jest minimalna. Ich opanowanie umożliwia poprawne rozszyfrowanie wielu słów, dzięki czemu nauka języka jest łatwiejsza.
Aby rozpocząć naukę alfabetu rosyjskiego, warto mieć do dyspozycji podręcznik z tabelą, która objaśnia poszczególne znaki. Cztery z nich wyglądają tak samo, jak w języku polskim, co oznacza, że pozostaje nauczyć się pozostałych 28. W nauce każdego języka obcego niezwykle istotna jest systematyczność. Należy więc wykorzystywać każdą możliwą okazję do nauki i powtarzania liter. Pozwoli to szybciej przejść do kolejnego etapu nauki.
Nauka pisania w języku rosyjskim nie jest trudna
Podczas nauki języka rosyjskiego bardzo ważnym jej elementem jest umiejętność pisania. Jest to swego rodzaju nowość w porównaniu do nauki innych języków. Początkowo trzeba opanować pisanie pojedynczych liter, a następnie prostych słów.
W przypadku języka rosyjskiego, zapis liter różni się od tych, do których większość ludzi jest przyzwyczajona w alfabecie łacińskim. Wymaga to także pewnych zmian nawyków pisania. Przykładowo, litera, którą słyszy się jako „r”, może wyglądać inaczej w cyrylicy. Aby ułatwić sobie ten proces, warto zaopatrzyć się w zeszyt i ćwiczyć pisanie jak najczęściej i jak najwięcej. Pomoże to w dużym stopniu przyswoić sobie nowe znaki graficzne.